Przejdź do głównej zawartości

Kwie-Cień

Już od sześciu lat współpracuję z portalem "Kozirynek.online". Zamieszczam na nim swoje wiersze, bajki, sylwetki innych poetów i wywiady z twórcami kultury. Od roku także stałe felietony "Szare komórki". A oto felieton na kwiecień.

 

Rys. Sylwester Zakrzewski
 

Kwie-Cień


No i mamy już kwiecień. Etymologicznie cień kwiatów. Lubię ten miesiąc, bo w nim się urodziłem. Bo czuć już wiosnę. Bo w tym miesiącu mamy Święta Wielkanocne.


Miesiąc zaczyna się żarcikami, które można robić na Prima Aprilis oraz Dniem Książki dla Dzieci. Moją ukochaną książką z tej kategorii jest oczywiście „Pan Kleks” Jana Brzechwy, o którym już zresztą kiedyś tutaj pisałem. Sam zaś wykreowałem postać dla dzieci, jaką jest tłusty, niezaradny wujek Boczek – bohater mojej prozy dziecięcej, z którym bardzo się utożsamiam.

A koniec kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Moją ukochaną książką dla dorosłych jest „Lalka” Bolesława Prusa. Po raz pierwszy przeczytałem ją już w szkole podstawowej. I ta książka niewątpliwie ukształtowała moją osobowość. Sięgnijcie do niej właśnie w kwietniu. Przeczytajcie jeszcze raz tę szkolną lekturę.

A na nadchodzące Święta życzę Wam, żebyście nie przegapili wiosny i Wielkiej Nocy pośród małych dni. Napisałem kiedyś taki wierszyk:

 

Wielkanoc

Uchylałem okna
otwierałem drzwi

Wielkiej Nocy

wyglądałem
pośród małych dni

 

 

Tak, nie przegapcie Wielkiej Nocy. Amen.

Adrian Szary

 

źródło: Kozirynek.online 

 

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...