Przejdź do głównej zawartości

Gdy się przeżyło pół wieku, nie żal umierać

 Felieton na listopad z cyklu "Szare komórki".

Gdy się przeżyło pół wieku, nie żal umierać

 

fot. Magdalena Kania - Szary

Gdy się przeżyło pół wieku, nie żal umierać. Takie słowa usłyszałem kiedyś od mojego znajomego. Nie wiem, nie przeżyłem jeszcze pół wieku. Myślę jednak, że żal umierać zawsze. Choć są przecież i takie dni, gdy nic się nie układa i wtedy smutno, i śmierć wydaje się jedynym wybawieniem.

Jedno jest pewne – umrzemy wszyscy. Nikt nie wie jak ani kiedy. Może i lepiej. Ale na śmierć jesteśmy skazani jak w „Procesie” Franza Kafki. Ludzie wierzący są przekonani, że życie się zmienia, ale nigdy nie kończy. Że zmartwychwstaniemy w Dniu Ostatecznym. Mimo to chyba większość z nas boi się śmierci. Być może dlatego powstało o niej tyle wierszy, piosenek, powieści, dramatów, obrazów i filmów. Poprzez sztukę sublimujemy nasz lęk przed śmiercią. Wyśmiewamy ją, eufemizujemy, infantylizujemy… To nasze naturalne mechanizmy obronne.

Rzeczywiście ten jesienny czas sprzyja zadumie i wspominaniu tych, których już nie ma z nami. Ja w tym roku wyjątkowo wspominam wspaniałego poetę pana Ernesta Brylla, który odszedł od nas w kwietniu tego roku, a z którym miałem wielką przyjemność robić wywiad dla naszego portalu. I Andrzeja Jakuba Leśniewskiego – poetę, slamera, związanego z „Teatrem Kamienica”, mojego kolegę z liceum, który co prawda zmarł już dwa lata temu, ale dopiero teraz dojrzałem do decyzji, by w jego rodzinnym mieście zorganizować Slam Poetycki jego imienia.

Niedawno odeszła też wspaniała aktorka pani Jadwiga Barańska, odtwórczyni roli Barbary Niechcic w filmie i serialu „Noce i dnie”, na podstawie powieści Marii Dąbrowskiej. W filmie wypowiada ona słowa, które podobno i jej, i mnie zapadły w pamięci, a którymi zakończę te moje krótkie rozważania nad życiem i śmiercią:

„Żyjemy, umieramy, a życia wciąż wystarcza. Z nami czy bez nas, noce i dnie jednakowo się toczą, jakby nas wcale nie było na tym świecie”.

 

źródło: Kozirynek.online

 

 

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...