Przejdź do głównej zawartości

23

Dziś na moim literackim blogu małe podsumowanie mijającego roku. Rok 2023 był dla mnie przede wszystkim rokiem rocznic i jubileuszy.

W marcu świętowaliśmy w Kozienicach 25 - lecie Grupy Poetyckiej "Erato", działającej w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, którą mam przyjemność opiekować się artystycznie od pięciu lat. Z tej okazji ukazała się książka "Erato. Era to nowa", w której maczałem lekko swoje palce i w której znalazło się również kilka moich wierszy.

W kwietniu skończyłem 40 lat. Literacko świętowałem urodziny podczas "Witryny" w Kozienicach i w "Resursie Obywatelskiej", łącząc to wydarzenie z jubileuszem 25 - lecia mojej pracy literackiej (mój pierwszy poważny wiersz ukazał się w pierwszej poważnej antologii, w 1998 roku). Prywatnie zaś z Rodziną i Przyjaciółmi w mojej ulubionej Restauracji "Teatralna". Na swoją 40-tkę wydałem duży wybór 176 wierszy w tomie "XL. Wiersze wyprasowane z lat 1993 - 2023".

W czerwcu z Grupą Literacką "Tygiel", złożoną z warsztatowiczów, uczęszczających do "Centrum Arka" w Radomiu świętowaliśmy 15 - lecie naszej działalności. Był wieczór poezji, koncert Michała Zapały ze "Zmiany czasu" i uroczysta kolacja. Z tej okazji ukazał się almanach "Kwadrans". Obie grupy: "Tygiel" i "Erato" wydały także wspólny audiobook "15:25". W czerwcu także wydana została publikacja "Nieoczywista przynależność. Rozmówcy Resursy", złożona z wywiadów z poetami, pisarzami i dramaturgami z Radomia oraz okolic.

 

Rys. Ola Zasada - Sójka "Personalnie"

 

We wrześniu świętowaliśmy z żoną 15-tą rocznicę naszego ślubu. A nasze Liceum im. Marii Konopnickiej w Radomiu świętowało swoje 120-lecie. Od września zaczęliśmy też w "Resursie" cykl spotkań "Rozmówcy Resursy".

Nie zabrakło także stałych imprez: wykładów "Kochanowski dla Radomia", konkursu "Kto mi dał skrzydła...", 30. i 31. Regionalnego Konkursu Literackiego, X Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego "Od Jana Kochanowskiego do poety współczesnego", "Narodowego Czytania", "Zaduszek Kochanowskich", "Zaduszek Bluesowych", "Rafy", kolejnych "Witryn", otwartych warsztatów literackich, zajęć z uczniami, studentami i kursantami z Mongolii, a także Ukrainy.

Za nami już 53 odcinki programu "Ludzie - pasje - sukcesy" dla internetowej telewizji "ObiektywnieTV", zrealizowanych z Adamem Dziedzicem i 99 audycji "Szarej strefy poezji" na antenie "Radia Plus Radom", zrealizowanych z Robertem Kłosem. Jeśli dodać do tego stałą współpracę z portalem "Kozirynek.online", gazetą "Rycerz Młodych" i "Szpilką" działo się naprawdę dużo. 

Zapewne nie wszystkie inicjatywy udało mi się opisać, nie wszystkie spotkania autorskie, ale i tak widać, że był to bardzo pracowity i twórczy rok. Dziękuję za niego Bogu i Ludziom, których spotykam na swojej zawodowej oraz artystycznej drodze. I oczywiście Rodzinie, a także Przyjaciołom. Bez nich życie nie miałoby sensu. 

 

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie