Przejdź do głównej zawartości

23

Dziś na moim literackim blogu małe podsumowanie mijającego roku. Rok 2023 był dla mnie przede wszystkim rokiem rocznic i jubileuszy.

W marcu świętowaliśmy w Kozienicach 25 - lecie Grupy Poetyckiej "Erato", działającej w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, którą mam przyjemność opiekować się artystycznie od pięciu lat. Z tej okazji ukazała się książka "Erato. Era to nowa", w której maczałem lekko swoje palce i w której znalazło się również kilka moich wierszy.

W kwietniu skończyłem 40 lat. Literacko świętowałem urodziny podczas "Witryny" w Kozienicach i w "Resursie Obywatelskiej", łącząc to wydarzenie z jubileuszem 25 - lecia mojej pracy literackiej (mój pierwszy poważny wiersz ukazał się w pierwszej poważnej antologii, w 1998 roku). Prywatnie zaś z Rodziną i Przyjaciółmi w mojej ulubionej Restauracji "Teatralna". Na swoją 40-tkę wydałem duży wybór 176 wierszy w tomie "XL. Wiersze wyprasowane z lat 1993 - 2023".

W czerwcu z Grupą Literacką "Tygiel", złożoną z warsztatowiczów, uczęszczających do "Centrum Arka" w Radomiu świętowaliśmy 15 - lecie naszej działalności. Był wieczór poezji, koncert Michała Zapały ze "Zmiany czasu" i uroczysta kolacja. Z tej okazji ukazał się almanach "Kwadrans". Obie grupy: "Tygiel" i "Erato" wydały także wspólny audiobook "15:25". W czerwcu także wydana została publikacja "Nieoczywista przynależność. Rozmówcy Resursy", złożona z wywiadów z poetami, pisarzami i dramaturgami z Radomia oraz okolic.

 

Rys. Ola Zasada - Sójka "Personalnie"

 

We wrześniu świętowaliśmy z żoną 15-tą rocznicę naszego ślubu. A nasze Liceum im. Marii Konopnickiej w Radomiu świętowało swoje 120-lecie. Od września zaczęliśmy też w "Resursie" cykl spotkań "Rozmówcy Resursy".

Nie zabrakło także stałych imprez: wykładów "Kochanowski dla Radomia", konkursu "Kto mi dał skrzydła...", 30. i 31. Regionalnego Konkursu Literackiego, X Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego "Od Jana Kochanowskiego do poety współczesnego", "Narodowego Czytania", "Zaduszek Kochanowskich", "Zaduszek Bluesowych", "Rafy", kolejnych "Witryn", otwartych warsztatów literackich, zajęć z uczniami, studentami i kursantami z Mongolii, a także Ukrainy.

Za nami już 53 odcinki programu "Ludzie - pasje - sukcesy" dla internetowej telewizji "ObiektywnieTV", zrealizowanych z Adamem Dziedzicem i 99 audycji "Szarej strefy poezji" na antenie "Radia Plus Radom", zrealizowanych z Robertem Kłosem. Jeśli dodać do tego stałą współpracę z portalem "Kozirynek.online", gazetą "Rycerz Młodych" i "Szpilką" działo się naprawdę dużo. 

Zapewne nie wszystkie inicjatywy udało mi się opisać, nie wszystkie spotkania autorskie, ale i tak widać, że był to bardzo pracowity i twórczy rok. Dziękuję za niego Bogu i Ludziom, których spotykam na swojej zawodowej oraz artystycznej drodze. I oczywiście Rodzinie, a także Przyjaciołom. Bez nich życie nie miałoby sensu. 

 

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...