Przejdź do głównej zawartości

Coś się święci

Ruszyła praca nad pierwszą częścią serii książeczek dla dzieci, pod wspólnym tytułem „Coś się święci”, którą łączyć będzie postać ośmioletniej dziewczynki Mai, poznającej historię imion, patronów, świąt, zwyczajów i obrzędów.
Dzięki rysunkom Olgi Stodulskiej - uczennicy „Kochanowskiego”, książeczka, która już wkrótce ukaże się nakładem wydawnictwa „Lucky”, będzie pełnić funkcję malowanki i mam nadzieję stanowić wspaniałą lekturą, zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Poznajcie przygody Mai i zbierzcie całą serię książek.
Dziś na blogu przedstawiam Wam moją bohaterkę, a w zasadzie, dzięki narracji pierwszoosobowej, ona zrobi to za mnie. 

* * *

Mam na imię Maja. Bardzo lubię swoje imię. Zawsze kojarzy mi się z majem - miesiącem, w którym się urodziłam. W tym samym miesiącu i nawet w tym samym dniu, co ja, urodziła się moja sąsiadka Hania. Jest jednak ode mnie sporo młodsza. Tak czy inaczej miło jest wiedzieć, że ktoś urodził się w tym samym dniu. Zresztą Hania to też ładne imię, prawda? Ona sama jest bardzo słodka. Chodzi i powtarza w kółko „ciu miu”, co w jej języku oznacza „cud miód”. Śmiesznie, co?

rys. Olga Stodulska

W ogóle, w mojej rodzinie, w  moim sąsiedztwie, a nawet w mojej klasie są same ładnie brzmiące imiona: Roksana, Andżelika,  Nikola, Laura, Kacper, Filip, Igor, Pola, Lena, Wiktor, Oliwier, Karolina, Maks, Mikołaj, Michał, Bogna czy Franciszek. Niektórzy moi znajomi mają nawet po dwa imiona. Ja mam tylko jedno. Czasem też chciałabym mieć drugie imię, na przykład Martyna. Tak, Maja Martyna. Brzmi bardzo ładnie. Ale rodzice mówią, że drugie imię nie jest mi wcale potrzebne i chyba rzeczywiście mają rację. Samo Maja wystarczy. Tak też jest ładnie.
Moja mama ma na imię Ania, a tata – Daniel. Mam jeszcze młodszą siostrę Nadię. Mama mówi, że jej imię znaczy tyle, co nadzieja. Nie wiem dokładnie, co to jest nadzieja, ale tata mówi, że to coś, co jest nam w życiu bardzo potrzebne i że zrozumiem to jak dorosnę.
No właśnie, kiedy ja wreszcie dorosnę?  Tak  bym chciała już być dorosła, ale rodzice mówią, że jak stanę się dorosła, to wtedy znów zatęsknię za dzieciństwem. Dziwne, ale podobno tak już jest. Zobaczymy. Póki co jestem dzieckiem, choć ja dawno już przestałam uważać się za dziecko. Mam przecież osiem lat i chodzę już do trzeciej klasy, bo poszłam do szkoły troszkę wcześniej niż inne dzieci.
Bardzo lubię swoją szkołę, klasę i panią. Ale o szkole opowiem wam przy innej okazji.

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...