Przejdź do głównej zawartości

Co znaczy

 

Dnia 11 stycznia 2021 roku w wieku 75 lat zmarł Adam Wasilewski – wieloletni wicedyrektor i polonista VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.


Miałem przyjemność kilka lat pracować z Panem Wasilewskim w „Kochanowskim”. Moja żona wielokrotnie zasiadała z Nim w komisjach maturalnych, podczas egzaminów ustnych z języka polskiego.


Zawsze elegancki, o bardzo wysokiej kulturze osobistej i ogromnej wiedzy. Przez wiele lat współpracowaliśmy również podczas inscenizacji historycznych, organizowanych przez VI LO w Radomiu, z inicjatywy Dyrektora Romualda Lisa i dra Adama Duszyka. Dyrektor Wasilewski wcielał się wówczas w rolę Marszałka Józefa Piłsudskiego i Generała Józefa Hallera, a ja bywałem jego adiutantem. Poniżej jedno ze zdjęć z takiej inscenizacji. Na tym blogu dostępne jest jeszcze inne, we wpisie „Pochód”.


Do dziś pamiętam monodram Dyrektora Wasilewskiego o życiu Piłsudskiego, w którym mu trochę pomagałem, a który miał swoją premierę w RKŚTiG - „Łaźni”. W tej samej instytucji organizowaliśmy wspólnie wieczór literacko – muzyczny „Kochanowszczaków”, z okazji stulecia szkoły. Zresztą Dyrektor Adam Wasilewski bywał często na moich wieczorach literackich, koncertach z moim przyjacielem Rafałem Błędowskim. Wczoraj wspominaliśmy to z Rafim w telefonicznej rozmowie.


Dziś pragnę Dyrektora Wasilewskiego pożegnać moim wierszem. Od całej społeczności „Kochanowszczaków”. Do napisania tego tekstu zainspirował mnie mój przyjaciel Zbyszek Wieczorek – również wieloletni polonista VI LO w Radomiu. To on był pierwszym czytelnikiem tekstu i udzielił mi wielu cennych wskazówek, za które jestem mu bardzo wdzięczny.


Niech ten tekst będzie takim skromnym darem dla Dyrektora Adama Wasilewskiego od naszej grupy polonistów z „Kochanowskiego”: Koleżanek i Kolegów, którzy mieli okazję pracować z tym wspaniałym humanistą.


Na zdjęciu z Adamem Wasilewskim, źródło: portal "Co za dzień.pl".


Co znaczy

pamięci Adama Wasilewskiego

 

zanurzać się

w poezję

nie napisawszy

nawet wersu



widzieć

sto dramatów

aby samemu

nie reżyserować

żadnego



wcielać się

w Hallera

Piłsudskiego

wiedząc że

już przecież

historii nie zmienisz



i po raz enty

czytać „Lalkę”

z nadzieją

że Łęcka będzie

Wokulskiego



tak kochać

Lublin Czechowicza

by się sprowadzić

do Radomia


zrozumiesz

gdy twój profesor

odejdzie



Radom, 13 - 14 stycznia 2021 r.



Pan Adam Wasilewski przez wiele lat był związany z Lubelszczyzną. Kończył filologię polską na tym samej uczelni, co ja, na UMCS -ie w Lublinie. Mieliśmy w związku z tym wielu wspólnych znajomych, wśród wykładowców tego uniwersytetu.


Msza pogrzebowa odbędzie się jutro w radomskiej Katedrze NMP o godzinie 13.00. Dyrektor Wasilewski spocznie na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie