Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z styczeń, 2024

obSZARY kultury 14

  obSZARY KULTURY/ Zapragnęliśmy stworzyć coś swojego, ludowego, promującego naszą okolicę. Z Wiolą Fijałkowską – szefową zespołu „Guzowianki” rozmawia Adrian Szary   Ola Zasada - Sójka "Personalnie"   Adrian Szary: Jak zaczęła się przygoda zespołu „Guzowianki”? Wiola Fijałkowska: Przygoda zespołu „Guzowianki” zaczęła się w 2014 roku od pierwszego koncertu dla uczniów, rodziców i mieszkańców Guzowa w PSP w Guzowie . Pierwszymi członkami zespołu byli uczniowie PSP w Guzowie . Kolejnym ważnym punktem zwrotnym były pierwsze nagrania w studiu polskiej wersji hymnu ŚDM „Błogosławieni Miłosierni”. Powstał do niego również klip. Potem zapragnęliśmy stworzyć coś swojego, ludowego, promującego naszą okolicę. I udało. Powstał utwór „Pod zielonym dębem”, do którego tekst napisał pan Marek Mioduszewski. I przygoda trwa do tej pory. Mamy na koncie 3 płyty oraz kilkanaście klipów, promujących muzykę tradycyjną, nasze okolice, ale również ukazujących nasz unikalny styl, który z

Mewy

  Wierszyk na dziś   fot. Paulina Krajewska Adrian Szary Mewy Wolne mewy fruną nad styczniowym morzem Staram się nie jeść zwierząt choć sos pomidorowy na mojej serwetce po posiłku wygląda jak ślady zbrodni Staram się nie krzywdzić ludzi roślin i kamieni choć czasem jak skały czuję się zniewolony przykuty zastygam a nad moją głową wolne mewy fruną nad styczniowym morzem

Przyszłość rysuje się kolorowo

Dziś swoje urodziny świętuje Olga Stodulska - moja była uczennica, absolwentka "Kochanowskiego", która zilustrowała część moich wydawnictw. Wraz z tatą Piotrem przygotowała grafikę na mój audiobook "Kolorowy", wydany w 2018 roku.    Wykreowała też postać wujka Boczka do serii przygód Majki - bohaterki mojej trylogii powieściowej dla dzieci, wydanej w latach 2016-2018.    Rysunki moich portretów autorstwa Olgi Stodulskiej znalazły się także w mojej książce "Blogo" z 2021 roku.    Wreszcie Olga jest autorką naszego portretu z Wojciechem Krupą - radomskim bajkopisarzem, z którym w latach 2020-2023 na portalu "Kozirynek.online" prowadziliśmy cykl "Krupnik i szarynki, czyli bajkowe wieczorynki".     Ciekawostką jest fakt, że Wojtek jutro świętuje swoje urodziny. A więc na szarym końcu życzenia dla Olgi niech jej przyszłość nomen omen  rysuje się kolorowo, a dla Wojtka niech nie opuszcza go radość życia i ukryta w tym życiu bajkowość, którą z

104. Szara strefa poezji

Bohaterką pierwszej lutowej "Szarej strefy poezji" będzie Łucja Mamla - uczennica 7 LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Radomiu, która podzieli się ze słuchaczami swoimi wierszami. Jej teksty czytać będzie również nauczycielka filozofii Katarzyna Gaczyńska.   W studiu Radia Plus Radom. Fot. Kasia Gaczyńska. Na zdjęciu z Łucją Mamlą i Kasią Gaczyńską w studiu Radia Plus Radom. Fot. Julia Grosiak.   Do usłyszenia 5 lutego, w poniedziałek, o godzinie 19.30 na antenie "Radia Plus Radom" (90.7 FM). Realizacja audycji: Robert Kłos.

#16

Trwają prace nad szesnastą antologią z warsztatów literackich, prowadzonych przeze mnie w "Centrum Arka" w Radomiu od 2008 roku.   Szesnasta książka składać się będzie z ośmiu części: Wstęp, twórczość Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu, Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, twórczość uczniów "Kochanowskiego", uczniów "Plastyka", studentów Wydziału Filologiczno - Pedagogicznego Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego, teksty laureatów Regionalnego Konkursu Literackiego (i gości) oraz Zakończenie.  Zapowiada się więc duża, ciekawa publikacja.

103. Szara strefa poezji

Przed nami 103. "Szara strefa poezji". W audycji wiersze poety i krytyka Andrzeja Waltera, które przeczyta pan Winicjusz Fila - student filologii angielskiej na Wydziale Filologiczno - Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego.   W studiu Radia Plus Radom   Ponadto mój najnowszy wiersz, zatytułowany "Just in". Do usłyszenia 29 stycznia o godzinie 19.30. Oczywiście w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM). Realizacja: Robert Kłos.    

Piosenki o miłości

Dwa lata temu, nakładem wydawnictwa "Lucky", ukazała się moja książka "Do Muzy(ki)". Wybór wierszy, które stały się piosenkami i piosenek, które pozostały wierszami. Na zdjęciu ja z Damianem Czarneckim. Fot. Benedykt Rogala A w związku z tym, że większość tekstów piosenek jest o miłości, sięgnę do tej publikacji i przeczytam z niej kilka wierszy w mojej lutowej, walentynkowej "Szarej strefie poezji". Oczywiście na antenie "Radia Plus Radom". Śledźcie więc mój literacki blog i słuchajcie radia.  

Szary Kleks

  Foto: Benedykt Rogala. Cover foto: Magdalena Kapuścińska.

Ludzie - pasje - sukcesy. Nowy sezon

Rusza kolejny sezon programu "Ludzie - pasje - sukcesy" dla "ObiektywnieTV". Gościem styczniowego 54. odcinka, zatytułowanego "Guzowianka", będzie Wiola Fijałkowska - założycielka i szefowa zespołu "Guzowianki".    Statuetka nagroda dla programu. Zdjęcie własne. Przy okazji zapraszamy do obejrzenia materiału Lidii Mikockiej - Rosińskiej z wizyty "ObiektywnieTV" u "Guzowianek" w Guzowie tutaj. Wszystkie odcinki programów "Ludzie - pasje - sukcesy" znajdziecie tutaj. Realizacja programów: Adam Dziedzic. Prowadzenie: Adrian Szary. Śledźcie więc kanał "ObiektywnieTV". 

Flara

No wy wierszyk, zapowiadający nową antologię.   Rys. Sylwester Zakrzewski Flara Czasem werbuję na warsztaty literackie moich piszących uczniów i studentów. To jesteś werbel – powiedział Marcin. I zabrzmiałem głucho. Pusto. A potem wyszedłem z zajęć. Był mróz. Promienie słońca odbijały się od śniegu. Niezamierzony efekt flary. Taki nagły przebłysk światła, po którym zaczyna się całkiem inne myślenie.  Adrian Szary   

102. Szara strefa poezji

Przed nami 102. "Szara strefa poezji". W audycji wiersze Dawida Półrolniczaka, które przeczyta pan Winicjusz Fila - student filologii angielskiej na Wydziale Filologiczno - Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego.   W studiu Radia Plus Radom   Ponadto mój wiersz dla mojej żony i jej Mamy, zatytułowany "Ewa". Do usłyszenia 22 stycznia o godzinie 19.30. Oczywiście w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM). Realizacja: Robert Kłos.

Panopticum 2014-2024

Dziesięć lat temu ukazała się piąta antologia z warsztatów literackich, prowadzonych przeze mnie, w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu. Książka nosi tytuł "Panopticum". A oto jej okładka:     Minęło dziesięć lat, a my zaczynamy pracę nad szesnastą antologią. Więcej szczegółów już wkrótce. I jeszcze jedna rocznica. W tym roku mija dwanaście lat odkąd prowadzę ten mój literacki blog. Jest na nim już 1300 wpisów!

Droga wolna, czyli kilka słów o nowym „Panu Kleksie”

Pamiętam był rok 1993, może 1994, kiedy po raz pierwszy obejrzałem „Akademię Pana Kleksa” w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego. Byłem tym filmem zafascynowany. To chyba wtedy narodziła się we mnie pierwszy raz myśl, że chcę być nauczycielem, takim jak Pan Kleks. Potem sięgnąłem po książkę Jana Brzechwy. "Akademię..." omawialiśmy ze świetną polonistką panią Moniką Grzyb w PSP nr 26 w Radomiu. Wtedy też pod wpływem tej książki zacząłem pisać wiersze, bajki, piosenki i prozę. Zaraz też przeczytałem kolejne części przygód Kleksa: „Podróże” i „Tryumf”. Obejrzałem też kolejne części filmów: „Podróże Pana Kleksa” oraz „Pan Kleks w kosmosie”. Kupiłem te filmy na płytach DVD i ścieżkę dźwiękową do wszystkich trzech wspomnianym filmów. Na ekranizację „Tryumfu” i soundtrack musiałem poczekać do 2001 roku. Byłem już wówczas w trochę innych klimatach lekturowych. Jako licealista, czytałem dużo Bolesława Prusa, ale Kleks zawsze był mi bliski. Wróciłem do niego w 2006 roku, kiedy zaczęła

101. Szara strefa poezji

Przed nami 101. "Szara strefa poezji". W audycji wiersze Emilii Sypniewskiej w interpretacji pani Zuzanny Rdzanek - studentki filologii angielskiej na Wydziale Filologiczno - Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego.   W studiu "Radia Plus Radom"   Ponadto mój wiersz dla pana Roberta Grudnia i zapowiedź almanachu z wierszami inspirowanymi jego muzyką. Do usłyszenia 15 stycznia o godzinie 19.30. Oczywiście w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM). Realizacja: Robert Kłos.    

Pan Boczek

Zanim napiszę na tym literackim blogu kilka refleksji o najnowszym filmie "Akademia Pana Kleksa", chciałbym wspomnieć postać wykreowaną przeze mnie na łamach powieści dla dzieci. Chodzi o wujka Boczka, który jest moim alter ego. Pan z lekką nadwagą, poczuciem humoru, bardzo niezaradny.     Wujek Boczek pojawia się w trzech książkach o przygodach Mai: "Majce i zagubionym Antku" (2016), "Majce, Franku ekologu i Krzysiu podróżniku" (2017) oraz w "Majce, rozśpiewanej Cecylce i pracowitej Basi" (2018). Ta ostatnia część dotyczy między innymi Świąt Bożego Narodzenia. Warto więc sięgnąć po nią chociażby w zbliżające się ferie.

Retrospekcja

  W obiektywie Paulinki Krajewskiej Fot. Paulina Krajewska

O Grudniu w styczniu

Serdecznie zapraszam 17 stycznia o godzinie 16.00 do CAS, przy ul. Traugutta, na promocję almanachu z poezją, inspirowaną twórczością wspaniałego, radomskiego kompozytora Pana Roberta Grudnia.   źródło: oficjalny profil Pana Roberta Grudnia Obok twórczości znakomitych radomskich poetek i poetów, w książce znalazł się również mój wiersz, zatytułowany "Skromny wirtuoz", dedykowany Panu Robertowi Grudniowi. Wiersz ten przeczytam również w mojej audycji "Szara strefa poezji" na antenie "Radia Plus Radom" (90.7 FM) dnia 15 stycznia o godzinie 19.30. 

100. Szara strefa poezji

Przed nami 100. "Szara strefa poezji"! Audycja nadawana jest od 6 września 2021 roku. Ta będzie wyjątkowa. Po raz pierwszy czytać w niej będziemy prozę poetycką Katarzyny Bednarskiej - Maj, członkini Grupy Poetyckiej "Erato" w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. W rolę lektorki wcieli się pani Paulina Kolanek - studentka filologii angielskiej na Wydziale Filologiczno - Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego.   W studiu Radia Plus Radom   Ponadto wiersz, który nadesłał nam pan Leszek Wawrzaszek i moja "Kolęda człowiecza". Będzie wyjątkowo, świątecznie i jubileuszowo. Będą prezenty dla naszych słuchaczy i podziękowania. Już dziś dziękuję Autorom, Gościom, Lektorom, Słuchaczom, Dyrekcji i Pracownikom "Radia Plus Radom", a zwłaszcza Robertowi Kłosowi, który realizuje tę audycję od samego jej początku. Do usłyszenia już 8 stycznia, w poniedziałek, tradycyjnie o 19.30 na antenie "Radia Plus Radom" (90.7

Tak się składa

Tak się składa, że dziś swoje urodziny świętuje Piotr Skrzypczak - składacz i autor projektów okładek większości moich indywidualnych książek, jak i antologii, pod moją redakcją. Również tej ostatniej "XL. Wiersze wyprasowane", wydanej w zeszłym roku.    Projekt okładki: Piotr Skrzypczak   Piotrowi przesyłam najlepsze życzenia: zdrowia, spokoju i cierpliwości do autorów, a przy okazji pragnę poinformować, że moją ostatnią książkę "XL", wraz z audiobookiem "15:25", przekazałem dziś na licytację w szkolnej edycji koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w VI LO już 12 stycznia. Tak mi się te dwie kwestie złożyły na wspólny wpis. 

Nowy rok, nowy ja

 

#5

  źródło: "Resursa Obywatelska" Zapraszamy serdecznie. Będę miał przyjemność poprowadzić tę rozmowę.