Przejdź do głównej zawartości

obSZARY kultury 14

 

obSZARY KULTURY/ Zapragnęliśmy stworzyć coś swojego, ludowego, promującego naszą okolicę. Z Wiolą Fijałkowską – szefową zespołu „Guzowianki” rozmawia Adrian Szary

 
Ola Zasada - Sójka "Personalnie"

 

Adrian Szary: Jak zaczęła się przygoda zespołu „Guzowianki”?

Wiola Fijałkowska: Przygoda zespołu „Guzowianki” zaczęła się w 2014 roku od pierwszego koncertu dla uczniów, rodziców i mieszkańców Guzowa w PSP w Guzowie . Pierwszymi członkami zespołu byli uczniowie PSP w Guzowie . Kolejnym ważnym punktem zwrotnym były pierwsze nagrania w studiu polskiej wersji hymnu ŚDM „Błogosławieni Miłosierni”. Powstał do niego również klip. Potem zapragnęliśmy stworzyć coś swojego, ludowego, promującego naszą okolicę. I udało. Powstał utwór „Pod zielonym dębem”, do którego tekst napisał pan Marek Mioduszewski. I przygoda trwa do tej pory. Mamy na koncie 3 płyty oraz kilkanaście klipów, promujących muzykę tradycyjną, nasze okolice, ale również ukazujących nasz unikalny styl, który zyskał uznanie za oryginalność i świeże spojrzenie na muzykę ludową.

 „Pod zielonym dębem” to pierwsza Wasza płyta. Opowiedzmy coś o niej.

W 2019 roku wydaliśmy nasz pierwszy, prawie w pełni autorski album „Pod zielonym dębem”. Nie było łatwo zdobyć fundusze na wyprodukowanie go, wiec powstawał prawie 4 lata. Jest niezwykle różnorodny i ukazuje jak rozwijaliśmy się na przestrzeni tych lat. Była poszukiwaniem własnej drogi muzycznej. Mieliśmy przyjemność współpracować przy jej nagraniu z wieloma muzykami z regionu radomskiego i nie tylko. Nasza muzyka często opowiada historie związane z życiem wiejskim, przywracając tradycję do współczesności.

Potem nagraliście drugą, teraz trzecią…

Druga płyta to płyta z kolędami i pastorałkami, wydana w 2021 roku. Trzecia pt. „Ech, poleczko” miała premierę w 2023 roku i powstawała dwa lata. Ten album jest poświęcony tradycyjnej muzyce z całej Polski, ale można znaleźć również kilka autorskich utworów. Jesteśmy z niej bardzo dumni, ponieważ brzmi tak jak sobie to wymarzyliśmy. Nad produkcją tego albumu czuwał Kamil Goraziński ze studia Combo w Wierzbicy. Jest pełna energii. Do jej nagrań również zaprosiliśmy wielu muzyków, jak: Małgosia Megitza Babiarz, którą od lat podziwiamy i słuchamy.

Jaki był dla Was rok 2023?

Rok 2023 był dla nas bardzo intensywny i owocny. Udało nam się nagrać 3 klipy, wydać płytę, zagrać kilkadziesiąt koncertów, założyć szkółkę guzowiankową, stworzyć 3 klipy dla Małych Guzowianek, zaczęliśmy nagrywać płytę z muzyką ludową dla dzieci. Jesteśmy dumni z tego, że „Guzowianki” stały się w pewnym sensie ambasadorem kultury ludowej naszego regionu, przyciągając uwagę mediów i fanów.

Jakie macie plany na rok 2024?

Przygotowujemy się do naszego 10-lecia, które odbędzie się w czerwcu w Muzeum Wsi Radomskiej, dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Ilony Jaroszek. Wciąż chcemy nagrywać kolejne utwory, przyciągać dzieci i młodzież swoimi działaniami do kultury ludowej, koncertować oraz tworzyć kolejne oryginalne projekty muzyczne.

Muzykę komponujesz sama, a Wasi tekściarze?

Muzykę głównie tworzę ja, ale nad aranżami i opracowaniami czuwa Kamil Goraziński. Każdy muzyk tez dodaje dużo swojego serca i swoich improwizacji do naszych utworów. Od początku swojej wydawniczej działalności współpracujemy z Panem Markiem Mioduszewskim, który pięknym słowem ubarwia nasze utwory i guzowiankowe historie. Jeden tekst napisałeś dla nas również ty. Pamiętasz? Tekst opowiadał o perypetiach miłosnych dwóch sióstr.

Co uważacie za swój największy sukces?

Naszym największym sukcesem uważam jest to, że udało nam się zarazić muzyką ludową tak wielu ludzi, a w szczególności dzieci i młodzież. To jest niezwykłe, że nasza muzyka jest grana na wielu imprezach, weselach, a nawet w klubach muzycznych. Zespoły ludowe tańczą w całej Polsce układ do „Ech, poleczko”. W najśmielszych marzeniach nie sądziliśmy, że uda nam się odnieść taki wielki sukces. Nasza 10-letnia praca w krzewieniu muzyki ludowej przynosi efekty i to cieszy ogromnie.

Życzę dalszych sukcesów. I dziękuję za rozmowę.

 

 

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie