literacki blog Adriana Szarego

wtorek, 10 lipca 2018

Emancypantki


            Kontynuując wątek moich pierwszych publikacji, dziś chciałbym przenieść się pamięcią do roku 2002. Byłem wówczas maturzystą radomskiego liceum i laureatem I Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Poetyckiej „Rzeźby słów” we Włocławku. Po odbiór nagrody pojechałem z moim polonistą – profesorem Wiesławem Cieślikiem, któremu zawdzięczam to kim dzisiaj jestem. Poznałem tam wspaniałych ludzi.    
          Na tym pamiątkowym zdjęciu widać poetów: o. Wacława Oszajcę, a w tle profesora Krzysztofa Ćwiklińskiego, z którym po latach spotkałem się na radomskiej uczelni. Dzięki konkursowi miałem okazję porozmawiać z ulubionym wokalistą, z okresu mojego dzieciństwa Michałem Bajorem, który był Honorowym Patronem Konkursu. Pamiętam koncert, który zagrał dla nas - laureatów, złożony z piosenek, z płyty „Kocham jutro”. Podczas gali konkursowej odebrałem nagrodę specjalną od prawnuka Marii Konopnickiej – Jana Bieleckiego, za cykl wierszy o tematyce pozytywistycznej. Jeden z nich ukazał się w pokonkursowej antologii „Graffiti wyobraźni”:


Włocławek 2002

Emancypantki
 cherchez la femme

Żyjecie same, bo tak wygodnie,
palicie fajkę, nosicie spodnie.

Miłość macie za dobrą zabawę,
nocą trzeba czytać prasę,
nad ranem pić mocną kawę.

Topią was burze polityczne…
dobry sposób na życie – to logiczne,

samemu zarabiać na utrzymanie,
ale powiedzcie mi drogie panie,

niech z waszych ust płyną słowa prawdziwe
czy nie czujecie się samotne
i… czy jesteście szczęśliwe?


          Rok później, w 2003, opublikowałem wiersz „Częstochowa”, dostępny na blogu tutaj, do którego muzykę skomponował Jakub Kwintal, w Antologii Modlitw Współczesnych „Do Ciebie Ojcze…”, pod redakcją Jadwigi Góźdź. Był to zarazem mój ostatni kontakt z radomskimi warsztatami literackimi. Byłem już wówczas studentem lubelskiej polonistyki.
          Co ciekawe, przeglądając dziś tę antologię, odnajduję w niej nazwiska osób, z którymi po latach zetknąłem się podczas mojej literackiej działalności: Wiesława Didyk, Walentyna Pawelec, Jerzy Bąk, Jacek Kowalczewski, Kamil Radulski, Andrzej Zaniewski. Ten ostatni, w 2008 roku, wręczał mi pierwszą nagrodę za cykl tulipanowy podczas ogólnopolskiego konkursu w Kozienicach. Po drodze były jakieś nagrody za teksty piosenek w Przedborzu, wyróżnienia od Bohdana Zadury i Jacka Dehnela podczas Lubelskich Spotkań z Poezją, nagrody z rąk Jana Zdzisława Brudnickiego i Leszka Żulińskiego podczas konkursów poetyckich im. Stanisława Grochowiaka i „O dzban czarnoleskiego miodu”. Ale konkurs we Włocławku wspominam chyba najcieplej. Może dlatego, że był dla mnie takim pierwszym, poważnym konkursem literackim.