literacki blog Adriana Szarego

czwartek, 5 lipca 2018

Bez odpowiedzi


          Zawsze pytany o debiut podawałem rok 1997. Wtedy po raz pierwszy odczytałem publicznie, na antenie radomskiego radia, kilkanaście swoich bajek oraz kilka wierszy. Dlatego w 2012 roku, trochę prowokacyjnie, zorganizowałem w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii – „Łaźnia” jubileusz piętnastolecia mojej skromnej, literackiej działalności. Miał on być pretekstem do integracji radomskich poetów, pisarzy, piosenkarzy, a nawet aktorów i grup kabaretowych. W pewnym sensie się to udało.
          Jednak przy okazji tegorocznego jubileuszu dziesięciolecia warsztatów literackich zorientowałem się, że mój pierwszy opublikowany wiersz w profesjonalnej antologii to rok 1998. Może więc od tego momentu powinienem liczyć czas trwania mojej poetyckiej pasji. Obchodziłbym teraz dwudziestolecie swojego pisania. Wiersz „Bez odpowiedzi”, bo o nim mowa, ukazał się w książce „Poezja Młodych Województwa Radomskiego”, pod redakcją Jadwigi Góźdź, na której warsztaty literackie uczęszczałem do radomskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Dziś nie ma już tego oddziału ani województwa radomskiego, w budynku przy ul. Traugutta mieści się teraz „Łaźnia”, a i o pani Jadwidze słuch zaginął.
             Zorientowałem się też, że wspomnianego wiersza nie ma ani na mojej stronie internetowej, ani na blogu. Naprawiam więc ten błąd, publikując go dziś w nieco zmienionej formie wersyfikacyjnej, ale z tym samym przesłaniem. Mnóstwa pytań, na które do dziś nie znalazłem odpowiedzi.


fot. Elżbieta Warchoł
źródło: Radio Plus Radom


Bez odpowiedzi

Jakże się począć bez ojca i jak się rodzić bez matki
jakże się wyspać bez kojca i jak spakować manatki
jakże się modlić bez wiary jak kochać bez miłości
jak człowiek młody może być stary
jak umieć zazdrościć bez zazdrości
jak walczyć za ojczyznę i jak się pozbyć złudzenia
czym zdrapać z serca bliznę co jeść zamiast jedzenia
za co cię Polsko szanować za co cię nienawidzić
jak nie chowając się chować i jak nie wstydząc się wstydzić
Pozostań ze mną jeszcze tych pytań setki znam
spadają jak ulewne deszcze zostaję z nimi w życiu sam


           Dziewięć lat później, w 2007 roku, wiersz ukazał się w moim debiutanckim tomiku „Wianek z myśli”, wydanym w tej samej drukarni - „Romel”, co wspomniana wyżej antologia. Byłem już wówczas uczestnikiem lubelskich warsztatów literackich, prowadzonych przez pana profesora Arkadiusza Bagłajewskiego. Rok później zacząłem sam prowadzić warsztaty literackie w kawiarni SCM „Arka” i zredagowałem swoją pierwszą antologię „Puzzle pamięci” (2008). Może kiedyś ktoś z autorów będzie jak ja, wspominał swój pierwszy opublikowany w niej wiersz.