literacki blog Adriana Szarego

sobota, 12 maja 2018

Przejrzyjmy się w lustrze...


      Lustro to dziesiąty jubileuszowy almanach, będący pokłosiem warsztatów literackich, prowadzonych przeze mnie od 2008 roku w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu. W ciągu tych dziesięciu lat przewinęło się przez zajęcia mnóstwo autorów: od uczniów szkół podstawowych, przez gimnazjalistów, licealistów, studentów aż po seniorów, piszących poezję, prozę i dramat. Przy tej okazji słowa podziękowania za opiekę nad zajęciami i wspomaganie nas kieruję do Ewy Kamińskiej i Andrzeja Tuszyńskiego oraz wszystkich naszych Przyjaciół.
          W prezentowanej książce najdłuższe stażem są Monika Bieniek – Ciarcińska i Magdalena Krzesicka. Dziewczyny są z nami od samego początku. Wielu autorów odeszło już na zawsze: Ewa Adamska, Joanna Agata Jaśkiewicz, Zuzanna Miter czy Józef Kaźmierczak.

Okładka autorstwa Pawła Okońskiego

          Po każdym roku zajęć ukazywała się antologia. Wyszło ich dziesięć: „Puzzle pamięci” (2008); „Nowa Teoria Literatury Użytkowej” (2009); „Na szarym początku…”(2010/2011); „Asocjacje”(2012); „Panopticum”(2013/2014); „Onoma” (2015); „Prosta piosenka o Nadziei” (2016); „Maski” (2017); „Oko” (2018) wraz z audiobookiem „Ucho” i jubileuszowe „Lustro” (2018), dostępne również w formie e-booka. Za nami też XX edycji Regionalnego Konkursu Literackiego, który wyrósł na łamach warsztatów literackich (po dwie edycje w ciągu roku: poetycka i prozatorska), spotkania z radomskimi twórcami kultury, indywidualne i zbiorowe wieczory literackie.
          I wreszcie to, co chyba, cieszy mnie najbardziej. Wielu warsztatowiczów doczekało się indywidualnych książek: Grażyna Cieślik, Katarzyna Jesionek, Izabella Mosańska, Agnieszka Złotkowska, Magdalena Krzesicka, Agata Duma, Janusz Kozłowski, Maciej Bujanowicz i Józef Kaźmierczak. Zaczynają powoli funkcjonować w literackim obiegu.
          Lustro to antologia autotematyczna. Na zadany temat. O jubileuszu, warsztatach, tworzeniu, artystach i przeglądaniu się w zwierciadle (także duszy).  Przejrzyjmy się zatem w lustrze i powspominajmy minione dziesięć lat…
          Oficjalna promocja książki, którą złożyła Agata Duma, przy współpracy z Maciejem Bujanowiczem i Januszem Kozłowskim, zaplanowana jest na 20 czerwca 2018 roku w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka”, w Radomiu. Gościem specjalnym wieczoru będzie radomska grupa „Lustro”. Już dziś serdecznie zapraszam!