Przejdź do głównej zawartości

Nowy Rok, czyli Samba

Nowy rok i… nowy tomik. Tytuł iście sylwestrowy – „Samba codzienna”. To debiutancki tomik mojej warsztatowiczki Magdaleny Krzesickiej. Gorąco polecam i zamieszczam wstęp, który miałem przyjemność napisać do tej książki. Życzę nam wszystkim w 2016 roku i autorom, i czytelnikom tak dobrych wydawnictw!



Słodka tancerka

         Magdalena Krzesicka swoje pierwsze kroki w poezji, niczym w tańcu, zaczęła stawiać bardzo wcześnie, już w gimnazjum. Wtedy trafiła na prowadzone przeze mnie warsztaty literackie. Z pisaniem wierszy jest trochę tak  jak z tańcem, im wcześniej zaczniemy, tym większe osiągniemy sukcesy w przyszłości.
         Pierwsze taneczne próby, pierwsze próby pisania trwały bardzo długo. Długie, rozbudowane frazy, mnóstwo energii, słów i tematów, które trzeba było z siebie wyrzucić, wykrzyczeć, wytańczyć. Tematów wcale niełatwych, jak w wierszu „Moja słodka tancerka”, z którego zapożyczyłem tytuł niniejszego wstępu.
         Z czasem twórczość Magdy zaczęła ewoluować. Mniej słów, a jeszcze więcej emocji, figur, nie tyle tanecznych, co stylistycznych, ciekawych metafor, zaskakujących porównań. Do dziś w swojej poezji autorka balansuje na granicy językowego tabu, prowokując i zmuszając do refleksji. Jej wiersze to głos pokolenia współczesnych, młodych ludzi, którzy „kochają się w / i kochają się z”, którzy sięgają po używki, by uciec przed niespełnioną miłością, egzystencjalnymi lękami i samotnością.
         Taki jest też prezentowany tomik. Podobnie jak w sambie, zwanej „tańcem kochanków”, nie brakuje tu intymnych wyznań, wyrażania uczuć, wzajemnych poszukiwań, zbliżeń i rozstań. Poezja ta przypomina, jak samba, bieganie po rozżarzonych węglach, na których trzeba jak najkrócej stawać, by się nie poparzyć. To teksty o tematach, które bolą, a których poetka nie boi się poruszać. Robi to jednocześnie w piękny, liryczny, zmysłowy, kobiecy i charakterystyczny dla siebie sposób.
Do swojej samby zaprasza również mężczyzn. Nie jest to bowiem tomik jedynie dla kobiet. Przy głębszej lekturze, każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Tańczmy więc… Tańczmy!

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

30. Regionalny Konkurs Literacki

Zapraszamy do udziału w 30. Regionalnym Konkursie Literackim , organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu , przy współpracy z VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu , Zespołem Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu, XII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Sportowymi w Radomiu oraz Wydziałem Filologiczno - Pedagogicznym Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.   Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do osób z Radomia i okolic. Prace nadsyłać należy do koordynatora konkursu na adres: aszary@kochanowski.radom.pl do dnia 4.06.23r. W zgłoszeniu powinno się pojawić imię i nazwisko autora wiersza oraz kategoria wiekowa i w wypadku uczniów nazwa szkoły. Rozwiązanie konkursu przewidziane jest na 14.06 . 23r. w Centrum "Arka", przy ul. Kelles – Krauza 19, w rama