Przejdź do głównej zawartości

Dziewczyna z Somonino. Emblemat. Facebook.



Na wakacyjnej, literackiej mapie podróży, dziś Somonino – duża wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, nad Radunią. Nigdy tam nie byłem, ale napisałem kiedyś jako rodzaj poetyckiego żartu wiersz „Dziewczyna z Somonino”, który brzmi mniej więcej tak:


Dziewczyna z Somonino


Romans z dziewczyną z Somonino
młodą uroczą Karoliną
ledwie się zaczął a już minął
przepadł w marzeniach się rozpłynął


miały być kwiaty świece wino
wspólne godziny za godziną
czasem spacery albo kino
lecz bilet na ten seans zginął


myślałem będzie tą jedyną
wierzyłem będziemy rodziną
ale się rozpadł jak domino
romans z dziewczyną z Somonino


Zawód miłosny jest mą rutyną
przynajmniej wiersza był przyczyną
I teraz wieki będzie słynął
romans z dziewczyną z Somonino

           
            Być może w gminie Somonino odnaleźć można wyryte na drzewach, ławkach i przystankach serduszka przebite strzałą. Te niezwykłe wyznania miłosne nazwałem niegdyś, w jednym ze swoich utworów, współczesnymi emblematami:


Emblemat

 
powierzchnię małą
przystankowego szkła
zdobi przebite strzałą
serce dla K

gdzie teraz szybożerca
pewnie na oślep gna
już przecież nie ma serca
oddał je K

przyjęła symbol szyba
piękny tatuaż ma
mimo iż nie wie chyba
kim była K

milczymy ja i szkło
bo któż odpowiedź zna
czy też przyjęła to
serduszko K


A może się mylę… Może jestem staroświecki, może nikt nie wypisuje dziś na murach haseł typu „wielka szalona miłość”, może dziś wszystko odbywa się tylko i wyłącznie w wirtualnej przestrzeni, na społecznościowych portalach, takich jak facebook. Ich absurd obnażyłem w wierszu „Facebook. Rok 2012”:


Facebook. Rok 2012

Zalogowałem się do czyjegoś życia. Przeglądam profil.
Zdjęcia w wyzywających pozach. Lubię to.
Wysyłam zaproszenie do grona znajomych.
Odpowiadam na głupie pytania. Czy fantazjowałeś o M?
Tak. Czy I jest dobrym człowiekiem? Nie wiem.
Czy K ma dobry gust? Nie. Zaczepiam na czacie.
Przesyłam wiadomości. Zamieszczam komentarze.
Po wylogowaniu, trochę tęsknię… Zapomniałem hasła.
Ale może spotkamy się jeszcze w realu? Co ty na to?
Może się uda, chociaż ostatnio straszą w Necie terroryzmem.
Trzecią wojną światową. Trzecim Antychrystem. Czarnym papieżem.
Ciągle piszą o przepowiedniach Nostradamusa. Analizują kalendarz Majów.
Mają być wielkie kataklizmy: pożary, powodzie, tajfuny, trzęsienia ziemi.
Świat miał się skończyć w 2012 roku. W obliczu tych klęsk poczytam wiersze
Szymborskiej. Może ten „Terrorysta, on patrzy”. A potem „Piosenkę o końcu świata” Czesława Miłosza. Wreszcie założę nowe konto na facebooku. 
Przejrzę czyjś profil. Zdjęcia w wyzywających pozach. Lubię to.

           
            Nie będę ukrywał, że uległem kiedyś magii facebooka. Ale dziś nie mam już swojego profilu. Wirtualną obecność zaznaczam wyłącznie stroną internetową i tym literackim blogiem. To wystarczy, a może i to za dużo. I tak to, co najciekawsze dzieje się w realu.


 

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

30. Regionalny Konkurs Literacki

Zapraszamy do udziału w 30. Regionalnym Konkursie Literackim , organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu , przy współpracy z VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu , Zespołem Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu, XII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Sportowymi w Radomiu oraz Wydziałem Filologiczno - Pedagogicznym Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.   Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do osób z Radomia i okolic. Prace nadsyłać należy do koordynatora konkursu na adres: aszary@kochanowski.radom.pl do dnia 4.06.23r. W zgłoszeniu powinno się pojawić imię i nazwisko autora wiersza oraz kategoria wiekowa i w wypadku uczniów nazwa szkoły. Rozwiązanie konkursu przewidziane jest na 14.06 . 23r. w Centrum "Arka", przy ul. Kelles – Krauza 19, w rama