Przejdź do głównej zawartości

Rodzina, czyli idą Święta


       R jak Radom. Jak Radość. Jak Razem. Jak Resursa Obywatelska. Jak Radomskie Wieczory Organowe – festiwal, którego byłem konferansjerem. Wreszcie R jak Róża. Różowa Róża.
       R jak Rodzina, czyli Święta zbliżają się już wielkimi krokami...


RODZINA


Można ją mieć, założyć, planować lub należeć do niej. Może się też powiększyć.
Złośliwi twierdzą, że najlepiej wychodzi się z nią na zdjęciach…
Zobacz, jak R O D Z I N A funkcjonuje w naszym języku.



Rodzina to rzeczownik derywowany od rodzimego wyrazu ród. Używa się go na określenie rodziców i ich dzieci lub też tych wszystkich osób, które związane są pokrewieństwem.
          Wszelkie Święta są okresem, w którym studenci mieszkający przy rodzinie (to jest wynajmujący pokój) udają się w swoje rodzinne strony (czyli te, z których pochodzą), by wypocząć na łonie rodziny. Jest to wspaniała okazja, by spotkać się nie tylko z bliską, ale i daleką rodziną, i w rodzinnym gronie wśród rodzinnej atmosfery (miłej i ciepłej) omówić rodzinne sprawy, oglądając album z rodzinnymi fotografiami z rodzinnych uroczystości, na których widać najlepiej rodzinne podobieństwo spokrewnionych ze sobą osób. Przy tego typu rozmowach wspomina się często drobne, nieprzyjemne sytuacje, które zdarzają się nawet w najlepszej rodzinie. Wszystko naturalnie pozostaje w rodzinie. Mówi się także i o przyjemnych sprawach. Dzieci chwalą się dobrymi ocenami z przygotowania do życia w rodzinie albo grają na skrzypcach, które należą do rodziny instrumentów smyczkowych, kolędę, której nauczyły się w szkole.
          Najważniejsze jest jednak, aby w czasie Świąt Bożego Narodzenia wpatrywać się w Świętą Rodzinę (Maryję, Jezusa i św. Józefa). Najlepiej w trakcie Pasterki. Uczestniczenie w niej stało się w wielu domach piękną, świąteczną tradycją rodzinną. To dobrze, bo Rodzina Bogiem silna!
         Cóż porzucam tę rodzinę wyrazów, by poświęcić trochę czasu swojej rodzinie. Nadmiar pracy sprawił, że ostatnio zaniedbałem ją nieco. Ten pracoholizm jest u nas rodzinny. Wam zaś, Drodzy Czytelnicy, życzę przede wszystkim Rodzinnych Świąt. Niech omijają Was lekarze rodzinni i obyście wchodzili tylko w dobre rodziny. Kodeks rodzinny i prawo rodzinne niechaj stają się coraz lepszymi. Niech będzie praca, by głowy rodzin mogły utrzymać swoje rodziny, a wtedy przybędzie tych wielodzietnych i nie będą już potrzebne dodatki i zasiłki rodzinne. I wreszcie niechaj wszystkie rodziny będą kochające i zgodne, a wtedy nie będzie rodzin patologicznych i przestaną być potrzebne te zastępcze. Tak bowiem mówi stare przysłowie: Gdy rodzina żyje w zgodzie to jej bieda nie dobodzie…

                                           ,,Pierwodruki i przedruki", Radom 2010. 



 

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

30. Regionalny Konkurs Literacki

Zapraszamy do udziału w 30. Regionalnym Konkursie Literackim , organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu , przy współpracy z VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu , Zespołem Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu, XII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Sportowymi w Radomiu oraz Wydziałem Filologiczno - Pedagogicznym Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.   Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do osób z Radomia i okolic. Prace nadsyłać należy do koordynatora konkursu na adres: aszary@kochanowski.radom.pl do dnia 4.06.23r. W zgłoszeniu powinno się pojawić imię i nazwisko autora wiersza oraz kategoria wiekowa i w wypadku uczniów nazwa szkoły. Rozwiązanie konkursu przewidziane jest na 14.06 . 23r. w Centrum "Arka", przy ul. Kelles – Krauza 19, w rama